Chtěli byste zhubnout?

Rádi vám poradíme jak na to
a co byste měli správně jíst OBJEDNAT ZDE
Osobní jídelníček Osobní poradna
Právě se nacházíte:

Výpočet tepové frekvence

Aby bylo cvičení co nejefektivnější, je potřeba dosáhnout správné intenzity zátěže, kterou můžeme určit dle zatížení kardiovaskulárního aparátu a tedy hodnoty  tepové frekvence.

Optimální odbourávání tuku se odehrává přibližně okolo 60 % maximálního výkonu jedince (60 % maximální tepové rezervy). Tehdy se spaluje nejvíce tuku pro hrazení vydávané energie. Pro zlepšování „fyzické kondice“ (cardio-fitness, funkce oběhového a dýchacího systému) je potřeba dosáhnout intenzity cvičení vyšší – asi 70-80% maxima.

Pro řízení úrovně zátěže při cvičení je nejlepším vodítkem tepová frekvence. Vhodnou (cílovou) tepovou  frekvenci (TF) lze odhadem vypočítat.

Ale pozor, platí pro zdravé jedince! Řada léků, zvláště na vysoký tlak (např.beta-blokátory) tepovou frekvenci výrazně ovlivňují a pak tento výpočet nelze použít!!!

Jak si změřit tepovou frekvenci? (počet tepů za minutu)

Počet tepů se měří na spodní palcové straně zápěstí přiložením (na plocho) posledních článků ukazováčku a prsteníku. Pod prsty  ucítíte pravidelné tepání.

Klidovou tepovou frekvenci měřte ráno po probuzení nebo po chvíli sezení (alespoň 10 minut). Tepovou frekvenci v klidu měřte 30 vteřin a vynásobte 2. Ke zjištění tepové frekvence při zátěži měříme buď přímo během zátěže nebo těsně  po skončení a to 10 vteřin a násobíme 6. Při počítání po cvičení je nutné měřit bezprostředně po skončení aktivity a opravdu pouze 10 vteřin – tepová frekvence se pak velice rychle zpomaluje.

Počítání tepů na krku na krkavici není vhodné, mohou se při tom podráždit body, jejichž aktivací může dojít až k bezvědomí.

Orientačně se lze rovněž řídit schopností mluvit během zátěže, pokud Vám mluvení bude dělat problémy, zpomalte, vydýchejte se, snižte tempo, stačí chvilka a poté můžete opět pomalu začít.

Výpočet cílové tepové frekvence
Cíl cvičení
Objednat
Skupiny Google
Zdravé hubnutí
Navštívit tuto skupinu
Speciální výživa

Ke každému klientovi přistupujeme zcela individuálně, protože každý jsme jiný.

Více info
Jméno a příjmení
Město
Telefon
Email
Nejlepší čas pro zavolání
Poznámka